Poradnik kupującego okna

Wprowadzenie – okna bez tajemnic

Okna widzimy z ulicy, z podwórza, przyglądamy się im jadąc do pracy autobusem, pociągiem, samochodem. Mijamy pospiesznie wielkie tafle szyb i nawet nie wyobrażamy sobie, że może ich nie być. Nadają naszym domom wyraz, odzwierciedlają charakter. Chcemy, by poradnik, jaki oddajemy w Państwa ręce, posłużył wyborowi okien z charakterem.

Jak wybrać dobre okna? Takie, z których będziemy zadowoleni przez długie lata? Najbardziej funkcjonalne i trwałe, a jednocześnie niepowtarzalne? Zaproponujemy różne rozwiązania, przedstawimy nowoczesne technologie, pokażemy, jak połączyć praktyczność z ekstrawagancją. Wybór okna to nie tylko odpowiedź na pytanie, z jakiego materiału będzie ono wykonane – PVC, aluminium czy drewna.

Jakość okien na rynku zdecydowanie się różni, ale zawsze musimy pamiętać, że to także decyzja, jaki wybrać kształt, kolor, profil, rodzaj szyb, okucia, system wentylacji, rolety i parapety. Zaprezentujemy szkło samoczyszczące, barwienie okien w procesie koekstruzji, dowiecie się Państwo, co to jest ciepła ramka, jak skutecznie wentylować mieszkanie i jak dobrać właściwe okucia i szprosy. Jeśli myślicie o wymianie starych okien na nowe lub budujecie dom, nasz poradnik zaoszczędzi wiele czasu i trudu podając w pigułce podstawowe informacje.

Diabeł tkwi w szczegółach

Nasze mieszkanko w bloku tak pieczołowicie i ze smakiem urządzone traci na wyglądzie przez… okna. Jeśli chcemy je wymienić na nowe, najpierw musimy mieć zgodę spółdzielni lub właściciela budynku. Gdy już ją dostaniemy – łącznie z ewentualną decyzją o dofinansowaniu – musimy zwrócić uwagę na takie elementy okna jak układ słupków i szprosów, kształt i kolor, sposób otwierania.

Ważne jest też to, że gdy podejmiemy decyzję o wymianie okien, powinniśmy być pewni, że będą one pasowały do reszty elewacji. Zamawiając je należy zwrócić uwagę na podłoże, na którym będą osadzone. Najlepszym wyjściem jest umówienie się na spotkanie z doradcą technicznym Tyskich Okien, który dokona pomiarów i doradzi, co najlepiej zrobić. Taka porada i pomiar są bezpłatne, a oszczędzą Państwu wielu niepotrzebnych stresów.

Częstym problemem w blokach jest okno, które sięga aż do samej góry (do sufitu). Wówczas nie otwiera się ono dobrze, a na dodatek nie jest możliwe przymocowanie do sufitu karnisza (i jak tu zawiesić firanki?). Ponieważ mocowanie go do ramy okna jest niedopuszczalne, Firma Tyskie Okna proponuje rozwiązanie systemowe z zastosowaniem listew poszerzających (zwiększają dystans od sufitu do skrzydła okiennego).

Wymiana okna to najczęściej także wymiana parapetów, tych na zewnątrz i w środku mieszkania. Jako zewnętrzne Tyskie Okna proponuje aluminiowe lub stalowe (standardowo w kolorze białym lub brązowym), wewnętrzne z PVC w czterech kolorach: białe, olchowe, złoty dąb, marmurek oraz bogata paleta parapetów MDF. Ważne, by w przypadku wymiany parapetów zewnętrznych przewidzieć odpowiednio większą ich szerokość, aby dokonując w późniejszym czasie docieplenia budynku lub innych prac związanych z elewacją nie narażać się na dodatkowe koszty (np. zakup nowych szerszych parapetów). Szerokość wewnętrznych parapetów także powinna być dobrana w sposób fachowy – tak, aby zapewnić swobodną cyrkulację ciepła z grzejnika.

Przyszli właściciele domków jednorodzinnych muszą myśleć o oknach już w fazie projektowania. Przede wszystkim z powodów finansowych: lepiej kupić okna typowe, niż dopłacać 20, 30% ceny za te o niestandardowych rozmiarach. Wszystkie okna rozwierno-uchylne powinny posiadać mikrowentylację w okuciu, która pozwala na pozostawienie okna rozszczelnionym (umożliwia wymianę powietrza). Trzeba także pamiętać o zarezerwowaniu miejsca na rolety systemowe, ponieważ nie da się ich doinstalować po montażu okna.

Co to jest PVC?

Otóż tzw. polichlorek winylu jest pochodną surowców naturalnych, zaś jego proces produkcyjny polega na oddzieleniu z ropy naftowej etylenu, a z soli kuchennej chloru. Tak powstaje chlorek winylu. Po kolejnych procesach chemicznych – polimeryzacji – otrzymujemy PVC.

Ekolodzy europejscy zgodnie twierdzą, że z trzech stosowanych na profile okienne materiałów: drewna, PVC i aluminium, najlepsze noty ekologiczne należą się PVC (po polsku PCW). Jest bezpieczny dla alergików, a wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zastosowania materiału neutralnego biologicznie, PVC stanowi odpowiednie rozwiązanie. Ponadto tworzywo to może wiele razy podlegać procesowi produkcji, użytkowania i ponownego przetwarzania, czyli recyklingu.

Kolorowe emocje. Barwienie okien i acrylcolor

Dla tradycjonalistów ramy drewnopodobne, dla śmiałków nie pozbawionych inwencji – kolorowe. Dziś już nikt nie obawia się stosowania kolorowych profili okiennych. To właśnie one nadają budynkom wyjątkowość i indywidualny charakter.

Systemy okienne acrylcolor firmy Gealan, stosowane przez Tyskie Okna w produkcji okien, umożliwiają nam radość eksperymentowania. Wyróżniają się wyjątkowo soczystymi barwami. Do dyspozycji mamy 11 kolorów ułatwiających dopasowanie do każdego projektu architektonicznego. Do wyboru mamy: ognistą, winną lub ciemną czerwień, brąz sepii i ciemny brąz, stalowo-niebieski, niebieski – ultramarynę, niebieski błękit, kremowo-biały, szarość agatu, szarość łupka i zieleń mchu. Za pomocą kolorowych profili okiennych można właściwie rozłożyć akcenty w kształtowanej fasadzie: domy zyskują na wyglądzie.

KloszBarwienie profili acrylcolor następuje w procesie tzw. koekstruzji, czyli stopienia białej masy PCV i kolorowego szkła akrylowego. To jedyna taka technologia na rynku. Powstaje powierzchnia odporna na zanieczyszczenia, działanie słońca, wiatru, deszczu, zimna, bezawaryjnie wytrzymująca wszelkie zmiany pogodowe przez dziesiątki lat. Proces koekstruzji Gealan stosuje w swojej produkcji od ponad dwudziestu lat. O trwałości szkła akrylowego niech świadczy fakt, że od dziesiątków lat stosuje się je w milionach świateł samochodowych.

Tyskie Okna proponuje także do wyboru 7 drewnopodobnych profili okiennych Gealana: dąb, dąb bagienny, dąb jasny, orzech, daglezja, oregon, mahoń, złoty orzech. Profile okienne o powłoce drewnopodobnej jednostronnej lub dwustronnej posiadają zalety nowoczesnego surowca budowlanego o naturalnym i dekoracyjnym wyglądzie drewna.

Powietrza, powietrza…

Każdy, kto wymienił okna na nowoczesne, prawie idealnie szczelne, doceni ich funkcjonalność i trwałość. Nie każdy jednak wie, jak ważna jest tzw. wentylacja naturalna. Polega ona na stałej wymianie powietrza z wnętrza na świeże. Jej siłą napędową jest różnica gęstości powietrza zimnego (tego na zewnątrz) i ciepłego (wewnątrz pomieszczenia). Zimne dostaje się do naszych pokoi „nieszczelnościami”, czyli przez okna starego typu lub nawiewnikami (w ścianach i nowoczesnych oknach). Opuszcza zaś mieszkanie sprawnymi kanałami wentylacyjnymi (kratki w kuchni, łazience lub WC).

Co się dzieje, gdy wentylacja naszego mieszkania jest nieprawidłowa? Pojawia się grzyb i pleśń na nadprożach i pod parapetami, mamy wciąż zaparowane szyby, następuje także stopniowe niszczenie konstrukcji budynku: wilgoć wnika w ściany i powoduje ich pękanie. Firma Tyskie Okna stosuje w standardzie mikrowentylację w okuciu, która umożliwia zablokowanie okna w pozycji tworzącej szczelinę między skrzydłem a ościeżnicą. To pozwala na dopływ powietrza z zewnątrz.

Mikrowentylacja oraz inne urządzenia wentylacyjne, które moglibyśmy sami włączać, w praktyce są nieużyteczne. Często ze względu na to, że… zapominamy o wietrzeniu. Chcąc temu zaradzić, Tyskie Okna, jako producent nowoczesnych okien, zaopatruje je w systemy wietrzenia działające automatycznie, takie jak Gealan Gecco 3, lub nawiewniki higrosterowane firmy Aereco.

Gecco bazuje na zaworze wentylacyjnym umieszczanym na górze skrzydła. Zawór w pozycji spoczynkowej jest otwarty i powietrze może bez przeszkód dostawać się do wewnątrz pomieszczenia. Jeżeli wiatr o większej gwałtowności popchnie zawór, opada on i zamyka kanał powietrzny. Nie pojawia się przeciąg! W momencie uspokojenia się wiatru zawór otwiera się samoczynnie i cyrkulacja powietrza odbywa się dalej bez przeszkód.

Nawiewniki firmy Aereco wykorzystują zasadę higrosterowania, która polega na wykorzystaniu siły wilgoci gromadzącej się w pomieszczeniach. Wilgoć wytwarzana jest podczas działalności człowieka (normalnie „wytwarzamy” ok. 100 gramów pary wodnej na godzinę, a podczas kąpieli nawet do 2000 g). Wtedy właśnie następuje zwiększone zapotrzebowanie na wymianę zużytego powietrza na świeże, z zewnątrz. Higrosterowanie następuje poprzez umieszczone wewnątrz nawiewnika taśmy poliamidowej. Wymiana powietrza wzrasta, gdy w pomieszczeniu występuje wilgoć (czyli kiedy my tam jesteśmy), maleje gdy zostanie usunięta.

Co daje stosowanie nawiewników? Para wodna nie skrapla się na oknach i nadprożach, nie ma więc grzyba i pleśni. Nie płacimy wysokich rachunków za energię. Mamy nowoczesny, automatyczny (działający nawet w czasie dłuższej nieobecności, jak np. podczas urlopu), trwały system wentylacji.

Z profilu czy en face?

Zdjęcia z profilu wielu osobom z długim nosem nie podobają się i unikają ich jak ognia. Choć łatwo to zrozumieć, w technice okiennej bez profilu nie ma okna.

Profil to rama oraz skrzydło z PVC, w których osadzana jest szyba. Firma Tyskie Okna proponuje dwa nowoczesne i najchętniej stosowane profile firmy Gealan z systemem uszczelki oporowej: głęboki na 62 mm S 3000 (pięciokomorowy) i głęboki na 74 mm S 8000 (sześciokomorowy). Tak duża głębokość, odpowiednie ukształtowanie i wielkość przegród wewnętrznych profili pozwala uzyskać bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła i zapewnia bardzo dobrą sztywność ram i skrzydeł. 15° pochylenie krawędzi zewnętrznej, duży promień, listwa przyszybowa ornamentowa dla S 3000 i podwójnie pochylona listwa szkląca dla S 8000 nadają profilom lekkość i sprawiają, że ich kontury stają się miękkie.

Innym elementem, mającym wpływ na estetykę okien Tyskich Okien, jest zmniejszenie wymiaru uszczelek, tak aby były one jak najmniej widoczne. Profile Gealan gwarantują też spory poziom bezpieczeństwa okien, dzięki przesunięciu rowka okuciowego na odległość 13 mm od krawędzi profilu. Można je bardzo łatwo czyścić dzięki gładkiej, nieporowatej powierzchni, a gładki wręg bez środkowego uszczelnienia zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń.

Profile  dostarczane  są  w 11 standardowych acrylcolorach i w 7 wariantach drewnopodobnych.  Zamawiając okna należy zwrócić uwagę na zapewnienie właściwej wymiany powietrza w pomieszczeniu. Służą ku temu różnego rodzaju nawiewniki,  głównie   mechaniczne  i  higrosterowalne.  Zaletami  nawiewników  jest  różnorodna  przepuszczalność powietrza,  nowoczesne wzornictwo, łatwość utrzymania w czystości, a  także kilka rodzajów sterowania. W doborze właściwych  –  chętnie  pomogą  Państwu  nasi   Doradcy  Handlowi.   Profile  S 8000  IQ  są  najnowszym  roduktem oferowanym przez Tyskie Okna. Opatentowany znak „IQ” to zespół inteligentnych  rozwiązań  w  technice  okiennej polegający m.in. na zastosowaniu profili samoczyszczących i systemu wietrzenia Gecco 3.

ProfilCzym charakteryzują się profile S 8000? Mają harmonijne proporcje, miękkie kontury, są estetycznie i trwale wykonane. Można je zamówić w 11 acrylcolorach i 7 strukturach drewnopodobnych oraz w wielu innych okleinach na indywidualne życzenie klienta. Profile tego sytemu umożliwiają racjonalne i ekonomiczne wykonanie dowolnych form okna. S 8000 IQ to sześć komór o głębokości 74 mm (daje dobrą izolację cieplną i chroni przed hałasem), mają dużą komorę główną, zapewniającą większe wzmocnienie skrzydła i słupka (lepsze właściwości statyczne).

Podstawą każdego okna jest profil z PVC, który – kiedy się spojrzy z boku – składa się z wielu komór (najczęściej 5 – 6, patrząc w linii poziomej). Generalnie, im więcej komór, tym lepsze okno. Ich ilość, wielkość i układ ma duży wpływ na to, czy okno jest szczelne, dość wytrzymałe. Profil na zdjęciu dodatkowo jest wykonany w czerwonym acrylcolorze w wyniku koekstruzji.

Nie otworzysz okna bez okucia

OkucieBez okucia nie da się otworzyć ani zamknąć okna. Stosowane w oknach okucie obwodowe (czyli to biegnące w rowku skrzydła na całej długości okna) łączy skrzydło (część, która się otwiera) z ościeżnicą i równocześnie pozwala oknem „sterować”. W tym znaczeniu – otwierać, zamykać i regulować poziom odchylania. Skrzydło okienne po zamknięciu trzymane jest w ościeżnicy w kilku punktach rozłożonych po obwodzie. Okucia pozwalają na wykonanie okien o różnych funkcjach: rozwierane (R), uchylne (U), rozwierano-uchylne (RU), przesuwno-uchylne (PU), przesuwno-składane (PS) itp.

Tyskie Okna poleca w swoich wyrobach srebrną linię okuć obwodowych firmy Siegenia A 300. Okucia Siegenia wyznaczaja nowy standard w produkcji okien, który będzie obowiązywał przez następne lata. Nowoczesne okucie powinno spełniać wiele funkcji:

  • Regulować intensywność wietrzenia (mikrowentylacja)
  • Zabezpieczać przed zatrzaśnięciem
  • Utrzymywać skrzydło w wybranym położeniu

BolecNasze okna wyposażone są w okucia spełniające wszystkie wymienione funkcje. Stosowany bolec rolkowy zapewnia lekka i cicha pracę okucia, natomiast dzieki zastosowaniu podnośnika skrzydło okienne przy zamykaniu jest automatycznie podnoszone, co zapobiega jego ocieraniu o oscieznicę. W najnowszym rozwiązaniu element ten spełnia funkcję podnoszenia skrzydła i blokowanie klamki w położeniu rozwiernym okna.

Nowe okucie posiada zabezpieczenie podstawowe, które może być zmodyfikowane w każdej chwili i przekształcone w okucie o stopniu zabezpieczenia klasy WK0, WK1 lub WK2.

Napęd umieszczony w narożnikach okuć jest przenoszony z pomocą czterech sprężyn, co powoduje jego mniejsze zużycie i długoletnią pracę. Natomiast jednoczęściowa rozwórka powoduje płynne uchylenie, eliminując luzy i uniemożliwia łatwe wypięcie skrzydła z pozycji uchylne w czasie włamania. Srebrno-tytanowa powłoka okuć jest dodatkowo lakierowana, co zapobiega korozji.

Głową… szyby nie przebijesz

Jeśli masz przed sobą Stadip Protect

Patrzymy przez szybę i nie zastanawiamy się nad jej budową. Dopiero gdy zaczynają się chłody albo upały, dociera do nas, na co powinniśmy zwracać uwagę przy jej wyborze. Nowoczesna szyba zespolona gwarantuje komfort wewnątrz domu czy mieszkania, a także przynosi pokaźne oszczędności.

Stanowi ją układ dwóch tafli szkła oddzielonych ramką dystansową wykonaną z aluminium lub specjalnej substancji organicznej. W przestrzeni między szybami mamy osuszone powietrze albo gaz argon – wprowadzony tam, by zatrzymać więcej ciepła w domu. By powietrze zamknięte między szybami nie wilgotniało i nie osadzała się para wodna (w zimie może zamienić się w szron), ramkę dystansową wypełnia się specjalnym, pochłaniającym wilgoć granulatem. Szyby zespolone służą przede wszystkim oszczędności ciepła, zmniejszają docierający do nas hałas. Jeśli chcemy ochronić się przed nim, możemy to zrobić różnicując grubość szyb, zwiększając odstęp między nimi lub stosując szyby SGG Stadip Silance ze specjalną folią dźwiękochłonną.

Jeśli chcemy zwiększyć tzw. izolację termiczną (w zimie zatrzymać w domu więcej ciepła), musimy zwrócić uwagę na współczynnik U (dawniej K) określający, ile ciepła „ucieka” przez szybę. Im mniejsza jego wartość, tym lepiej. Gdy zastosujemy szyby z powłoką niskoemisyjną (napylone bardzo cienkie warstwy tlenków metali szlachetnych) zatrzymującą ciepło w pomieszczeniu i wypełnimy przestrzeń między szybami specjalnym gazem – argonem, wówczas uzyskujemy efekt zwiększonej izolacji termicznej. Taka szyba to SGG Climaplus (o współczynniku U = 1,1; dla porównania zwykła szyba ma U = 1,0).

Inne, cenne właściwości szyb zespolonych to ograniczenie ryzyka włamań i zranień. Pierwszą uzyskujemy poprzez zastosowanie szyb SGG Stadip Protect składającej się z dwóch tafli szkła połączonych trwale w całość z pomocą folii PVB (elastyczna, poliwinylowa folia o dużej wytrzymałości na rozerwanie). Stopień zabezpieczenia zależy od grubości szyb i warstw folii użytych do jej budowy. Szyby chroniące przed zranieniem określane są w fachowym nazewnictwie jako „bezpieczne” (po stłuczeniu rozbijają się na małe kawałeczki o nieostrych krawędziach) i są to SGG Securit. Wymienione właściwości nie wykluczają się wzajemnie: możemy wybrać spośród okien Tyskich Okien te o zwiększonej izolacji cieplnej, akustycznej i jednocześnie utrudniające włamanie.

Ciepło, nie uciekaj

Ciepła ramka dystansowa

By zatrzymać w mieszkaniu więcej ciepła, należy dążyć do wyeliminowania tzw. mostków termicznych – miejsc, którymi ciepło ucieka z naszego domu. Mostki powstają wtedy, gdy szkło i metal (typowa ramka aluminiowa wewnątrz szyby zespolonej) stykają się ze sobą. A ponieważ są dobrymi przewodnikami ciepła, dlatego tak łatwo dochodzi do jego strat. Zapobiega temu SGG Swisspacer – nowy typ „ciepłej ramki dystansowej”, stworzonej i opatentowanej przez Saint-Gobain Glass. Jest ona wykonana z materiału organicznego pochodzącego z syntezy włókna szklanego.

Zastosowanie ramki powoduje znaczną redukcję zjawiska mostka termicznego, eliminuje osadzanie się pary wodnej na obrzeżach szyb. Dzięki niej zaoszczędzimy też do 10 procent energii. SGG Swisspacer stosuje się w produkcji wszystkich szyb zespolonych o zwiększonej izolacji termicznej, zarówno w tradycyjnych oknach drewnianych, jak i aluminiowych oraz PVC.